piątek, 13 lutego 2015

Polskie Zamki

Prace nad Zamkami są na ukończeniu :) Widać już światełko w tunelu, co mnie niezmiernie cieszy. Zresztą już nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć wydrukowaną wersję pudełkową z moimi rysunkami. No i zagrać w nią oczywiście! (nasze wydrukowane "beta testy" zostały przez przypadek w Polsce po świętach, także nie mamy teraz jak w nie pograć #chlip, chlip#)

W zeszłym tygodniu skończyłam malować "specjalne" pokoje do "specjalnego" i ekskluzywnego, polskiego dodatku ;) W ramach kampanii na Wspieram.to postanowiliśmy naszych wspierających nieco nagrodzić i z myślą o nich powstało 10 zupełnie nowych pokoi, które miały nawiązywać do naszych polskich zamków. 

Kafelki z symbolami prezentują się właśnie tak :)

Generalnie idea bardzo mi się podobała - mamy tyle wspaniałych zamków - pomyślałam sobie... Z racji mojego hobby się na kilku nie raz i nie dwa bawiłam - i je po prostu uwielbiam.

Mój ukochany Zamek Czocha zwiedziłam już chyba wzdłuż i wszerz - łącznie z sesją foto w Komnacie Książęcej razem z moimi księżniczkami i wspaniałą zabawą w Sali rycerskiej i tańcach do białego rana :)

Zamek Grodziec - mroczny i z genialnym klimatem też bardzo miło wspominam (może poza moimi dwoma najzimniejszymi w życiu nocami jakie tam przespałam - a w zasadzie nie przespałam, bo tak było zimno)

Malbork, który udało nam się zwiedzić w zeszłym roku - ogromne, piękne zamczysko, ze wspaniałymi krużgankami, oraz  z jedną z najbardziej spierniczonych wystaw muzealnych jakie w życiu widziałam. No i toalety krzyżackie... tak, właśnie to zapamiętałam prawie najbardziej :) zwłaszcza tą ogólną, wysoko w zamkowej wieży :)

Te trzy od razu weszły do zestawu komnat do namalowania :)

Z resztą było nieco gorzej...

Zadanie okazało się bowiem trudniejsze niż przypuszczałam. Nastąpił dzień załamania, kiedy to po przeszukaniu internetu wzdłuż i wszerz okazało się, że w zasadzie wszystkie "topowe" zamki to niestety ogołocone ze wszystkiego ruiny, w których poza gołymi ścianami nic więcej nie zostało...

Trzeba było więc przyjąć inną strategię - nie było tak jak ostatnio luksusu dla rysownika, czyli dokładnych zdjęć jakimi dysponowałam przy pokojach z zamków Króla Ludwika, aaaale miałam sporo opisów jak wyglądały zamki i ich pomieszczenia  za czasów ich świetności.

Opisy i legendy posłużyły więc jako inspiracje przy malowaniu pozostałych kafelków.

Kolejną sprawą było dopasowanie komnat zamkowych pod kształty, rozmiary i przeznaczenie kafelków - bo jakby nie było tymi nowymi pokojami też musi się dać jakoś grać :) Tutaj wykazał się niezmiernie mój wspaniały mąż - i podszedł do tematu bardzo poważnie, analizując dokładnie jakiego rodzaju kafelki, z jakimi punkami bonusowymi i w jakiej ilości nie zaszkodzą Zamkom i będą się ładnie równoważyć z oryginalnymi kafelkami. I tak oto w wyniku burzy mózgów wyszedł taki a nie inny zestaw :)


Toaleta Ulricha - Zamek Malbork

Tak jak już wcześniej wspominałam jakoś szczególnie mi te pomieszczenie zapadło w pamięć:) Zresztą pani oprowadzająca była również z tych przybytków niezmiernie dumna. Mieliśmy do dyspozycji jeden, mały kafelek użytkowy. Cóż innego mogło tu pasować? :) 
 


Sala kominkowa - Zamek Grodziec

Dość charakterystyczne miejsce z tego klimatycznego zamku. Duży i do dziś działający kominek, który ogrzewa zziębniętych "panów rycerzy" jak to mówią o nas czasami turyści. Oryginalnie jest opisane jako pomieszczenie w którym można było posiedzieć właśnie przy kominku. Na naszych imprezach historycznych wykorzystujemy je jako miejsce przygotowywania posiłków - stąd te talerze i nóż kuchenny. No i trzeba było zagospodarować jakoś jeden kafelek "jadalny".



Komnata Książęca - Zamek Czocha

Tutaj nie było żadnych wątpliwości. Cóż więcej opisywać? Akurat w tym wypadku miałam ten luksus, że zdjęć jest sporo, zresztą miałam swoje własne, więc postarałam się przenieść wszystko jak najwierniej się dało, łącznie z ustawieniem drzwi oraz pokryciem ścian. Chyba wyszło :)



Sypialnia Króla -Zamek Królewski w Warszawie

Nie mogło zabraknąć Zamku z listy "top 10" ;) Mieliśmy do dyspozycji dwa kafelki sypialniane. Więc do naszego zestawu załapała się również sypialnia z Zamku Królewskiego z bardzo charakterystycznym łóżkiem.


Podziemne stajnie - Zamek Krzyżtopór

W przypadku tej pięknej ruiny miałam do dyspozycji tylko opisy, niestety zamek nie przetrwał "odwiedzin" Szwedów i wojsk rosyjskich, gdzie po najeździe tych drugich został kompletnie zniszczony. Przetrwał za to opis niesamowitych stajni podziemnych "z marmurowymi żłobami i wielkimi lustrami rozświetlającymi ich mroczne wnętrza". Bardzo ciekawy opis historii zamku można sobie przeczytać TUTAJ


Taras różany - Zamek Książ

Poszukując ciekawych pomieszczeń z zamku Książ natrafiłam na interesujące informacje na temat bajkowych ogrodów jakimi jest otoczony zamek. Taras Różany zwany również Tarasem Kaskadowym jest uważany za jeden z najpiękniejszych. Był też podobno ulubionym ogrodem księżnej Daisy - ostatniej właścicielki Zamku. Dziś odzyskuje swój dawny blask. Bardzo fajnie tarasy Zamku Książ są opisane na TEJ stronie.


Skarbiec Koronny - Wawel

Każdy szanujący się zamek poza lochami powinien mieć też skarbiec. No bo co to za zamek bez skarbca?  Nasza burzliwa historia oczywiście sprawiła, że dawne skarby naszych polskich królów nie przetrwały do dziś. Co się dało, zostało zrekonstruowane, reszta opisana. Kafelek ten powstał na podstawie najstarszego spisu inwentarza Skarbca Koronnego na Wawelu, sporządzonego w 1475 r, który uprzejmie donosił, iż posiadaliśmy wtedy miedzy innymi: " trzy złote korony, dwa berła i jabłka, miecz koronacyjny, Biblię służącą do przysięgi, kosztowne relikwiarze i naczynia, przedmioty pamiątkowe, jak hafty królowej Jadwigi, czy miecze krzyżackie spod Grunwaldu." *źródło Wszystko to znalazło się na naszym zamkowym kafelku plus trochę kosztowności, do których dopadli się w XVII wieku Wazowie :)


Sala narad - do własnej interpretacji ;)

Pierwotny pomysł zakładał salę w której Wielki Mistrz gdzieś na Zamku w Malborku obmyślał podstępne plany przed bitwą pod Grunwaldem. Po głębszym namyśle, stwierdziłam, że znaczna część Polski mogłaby się za to obrazić ;)  Także do obrad do stołu został również dopuszczony Król Jagiełło, a wraz z nim na ścianach pojawiły się dołączając do chorągwi walczących po stronie "Krzyżackiej" również chorągwie polskie i litewskie - oczywiście po przeciwnej stronie. Nie zabrakło również dwóch nagich mieczy i planów bitwy (zostały powielone, żeby zająć niewidoczną przestrzeń jaka się tworzy po nałożeniu na kafelek symboli i punktów - chociaż z drugiej strony żeby się Wielki Mistrz i Jagiełło nie pozabijali przed bitwą, to każdy może sobie planować swoje rozłożenie wojsk na osobnej makiecie ;) )


Piwniczka na miody

Miód pitny - nasz polski niepowtarzalny trunek, o którym zapiski odnaleźć można już w czasach średniowiecza, podobno nawet wcześniej ;) Co tu dużo pisać - każdy szanujący się polski szlachcic powinien mieć miejsce do sycenia i przechowywania miodów.


Winnica - Zielona Góra

No i na koniec małe nawiązanie do mojego rodzinnego miasta. Mówcie sobie co chcecie, ale lokalny patriotyzm każe mi twierdzić, że Zielona Góra to najpiękniejsze miasto w Polsce. Podobno mieliśmy też kiedyś jakiś zamek. Z zabudowań średniowiecznych zostały dziś jednak tylko fragmenty murów oraz Wieża Łaziebna - która chyba przez wszystkich zielonogórzan jest nazywana Głodową. No i wino - miasto słynie z wina, Winobrania - naszego corocznego tygodniowego święta pod patronatem Bachusa, a także winnic jakie można odwiedzić w okolicy i Winnego Wzgórza na którego szczycie znajduje się Palmiarnia, a także stoi ulubiony przez mieszkańców miasta "Konik".

Dobrnęliśmy do końca :) Można trochę żałować, że nie mieliśmy do dyspozycji większej ilości kafelków, bo jeszcze trochę pomieszczeń z naszego rodzimego podwórka dałoby się przenieść do gry. Z drugiej strony z tego co mi moi szpiedzy donoszą cały świat i tak już nam zazdrości tego mini dodatku :D. Mam więc nadzieję, że będzie się Wam nim przyjemnie grało.


Jeszcze w ramach ciekawostek chyba mogę zdradzić, że ważą się właśnie losy nowej okładki na pudełko do "Zamków". Jeszcze nie wiadomo, czy się pojawi z polską wersją, a jeżeli tak, to w której wersji... Jednak kilka rzutów z projektu zamieszczę dziś tu na blogu :) Zamysłem było pokazanie zamku w trakcie budowy nieco bliżej niż na angielskiej okładce - dzięki temu możemy sobie podejrzeć jak powstaje zamkowa brama z herbami z "foyerów", pomieszczenie "użytkowe" i ogrody. W tle oczywiście zamek inspirowany najsłynniejszym zamkiem Króla Ludwika, który to wjeżdża konno przez bramę podziwiać swoje powstające właśnie dzieło ;)